Základy investování

investování

Jak se v složitém systému investování, na jehož konci mohou čekat neskutečně velké výdělky, zcela neztratit? Poradíme vám v článku základy investování.

Kdo by si nepřál, aby měl takzvaně „bez práce koláče“, čili obyčejným nicneděláním vydělával peníze a bohatl. Jenže investování není zas taková hračka.

Riziko nebo investice na jistotu a základy investování

Pokud se rozhodnete, že peníze, které vám zůstanou navíc, neschováte pod matraci, do prasátka nebo je nenecháte volně ležet jen tak na téměř bezúročném účtu, je třeba si promyslet pár věcí. Tou jednou ze základních je, jakou cestou se během svého investování vydáte.

Chcete-li jít do většího rizika ale mít zase vidinu větších výnosů a nebo se takzvaně držet při zemi, jít do něčeho stabilnějšího, jistějšího a méně rizikového s tím, že výsledný výnos nebude nic převratného. Podle tohoto základního rozhodnutí se pak budete vydávat dál.

Podle toho budete vybírat určité akce nebo nakupovat státní dluhopisy.

Ať už si ale vyberete rizikovější nebo méně rizikovější způsob, hned na začátku byste si měli uvědomit jedno: nevěřte na rychlé zbohatnutí!

Jak již zaznělo, při investování platí jednoduchá poučka – čím chcete mít vyšší výnos, tím musíte jít do většího rizika. Toto tvrzení patří mezi základy investování. Aby jste se ale vyhnuli riziku hned na začátku investování, je dobré své portfolio co nejvíce diverzifikovat, jinými slovy, že všechny své peníze nevložíte třeba jen do akcií jedné firmy nebo jen do zlatých cihliček .

Své peníze se snažte rozložit mezi různé akcie, podílové fondy, dluhopisy nebo hypoteční zástavní listy.

Při této investiční diverzifikaci si ale uvědomte, abyste měli dostatek peněz a také rezervu pro běžný život.

Protože kdyby to tak nebylo a vy byste potřebovali větší částku peněz a museli byste se tak i za nepříznivých podmínek ihned zbavit svých akcií, samozřejmě byste se tím dostali do celkového mínusu s investovanými penězi.

A do čeho tedy investovat?

V ČR se nejčastěji investuje do dluhopisů a akcií. Dluhopis čili obligaci vydává nejčastěji banka nebo stát a lidé kteří si ho koupí získávají jako výnos určitý úrok.

Ti, kteří se pustili do investování, nakupují i akcie. To je druh cenného papíru a majiteli akcie se říká akcionář.

Jednoduše lze říci, že tím, že někdo vlastní akcii, tak vlastní malý kousíček společnosti, respektive se podílí na její fungování.

Výnosem v obchodování s akciemi je rozdíl mezi nákupní a prodávající cenou a dále také dividenda – to je jiný termín pro výnos, který plyne akcionáři z držby akcií. O výši dividendy rozhoduje valná hromada akcionářů a výplata bývá zpravidla jednou ročně. Je nutné zmínit, že dividendy se vážou k akciím.

Aby jste se tedy mohli těšit z dividendového zisku, musíte akcie držet do takzvaného rozhodného dne, který valná hromada určí na vyplacení dividend. Oproti spoření nebo jinými typům investování tak nemusíte akce držet celý rok, abyste získali nárok na vyplacení dividendy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Základy investování"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*