Úroková sazba u spořících účtů

spořící účty

Peníze by chtěl zhodnotit určitě každý, ale ne všechny způsoby jsou ideální. Jednu z poměrně zajímavých možností představuje vložení naspořených peněz na spořící účet, kde se následně úročí. Úroková sazba u spořících účtů se však poměrně často různě pohybuje. Jaké přesné úrokové sazby nabízejí české banky na jejich spořících účtech?

Začátkem roku 2014 se klienti mohli setkat s úrokovou sazbou převyšující klidně i dvě procenta (2%), ale v současné době se úroky ocitly zhruba na polovině.

Pouze pár bank se rozhodlo, že klienty odmění extra spořícím účtem s roční úrokovou sazbou snadno převyšující 1,8 procenta. Úrok se skládá z garantovaného výnosu 1,2 procenta a speciálního bonusu ve výši 0,6 procent.

Úrokovou sazbu v plné výši 1,8 procent dostane pouze ten klient, který v daném měsíci neprovede ze spořícího účtu vůbec žádnou platbu.

Úroková sazba 1,8 procent platí pouze pro vklady s limitem do 12500000 korun. Je však jisté, že taková úroková sazba nezůstane navždy. U spořících účtů je navíc jisté, že nemáte nic jisté.

Bankovní instituce si totiž může úrokovou sazbu snižovat a zvyšovat v okamžiku, kdy to uznají za vhodné.

Testy spořících účtů

V loňském roce probíhaly různé testy spořících účtů, avšak všechny tři banky, které byly na prvních místech v tomto roce své klienty příliš nepotěšily, protože snížily od října úrokovou sazbu na spořícím účtu z 1,6 procent na 1,3 procenta, což je docela velký skok . Stále si však udržují garanci top 3 nejvyšší nabídky na trhu.

V průběhu minulého roku byla úroková sazba dokonce na 2,4 procent. Takzvaná top 3 garance se však týká pouze srovnatelných spořících účtů, což jsou takové, které nemají výpovědní lhůtu a výhodná úroková sazba zde není podmíněna tím, aby peníze klientů na účtu zůstaly nehybné.

Výše částky na kontě ovlivňuje výši úroku spořících účtů

Bankovní instituce, které mají zcela bezpodmínkové účty, jsou na ústupu. Ten, kdo má na spořícím účtu více než třicet tisíc, dostane úrokovou sazbu ve výši pouze 0,7 procent. Banka má však zajímavé úročení 1,3 procenta i na běžném účtu při splnění jedné zásadní podmínky. Musíte totiž v jednom měsíci zaplatit alespoň pětkrát kartou a v dalším měsíci se můžete těšit na úroky i na běžném účtu. To se týká maximálního zůstatku 75000 korun.

Podmínky spořících účtů

Všechny zmíněné sazby samozřejmě platí pouze při splnění podmínek daných bankou a vložení 107 000 korun, což je podle údajů České národní banky průměrný zůstatek na spořících účtech v rámci České republiky.

V případě ukládání odlišné částky, se však můžete dostat na úplně jinou úrokovou sazbu.

Část bankovních institucí úročí pásmového, což znamená, že určitou sazbou jsou zhodnoceny jen peníze v určitém stanoveném rozmezí.

Některé banky využívají pouze dvě pásma, ale jiné mají klidně i čtyři pásma. Úrokovou sazbu 1,1 procenta u České spořitelny dostanete pouze v případě, že si uložíte částku v rozmezí mezi tisíc až sto tisíc korun. U průměrného vkladu má velká část bank nejvyšší sazby, ale najdou se i takové bankovní instituce, u nichž byste lepší úrokovou sazbu dostali s nižší částkou. mBank nabízí při vkladu 75000 korun úrokovou sazbu dvě procenta, ale musíte přitom splnit podmínku, že utratíte kartou v aktuálním měsíci minimálně 2500 korun. Podobně je na tom i Waldviertler Sparkasse, která tam však nemá stanovenou podmínku jako mBank. V některých bankách se setkáte s přístupem, že musíte k spořícímu účtu mít veden i běžný účet . Některé bankovní instituce ho mají zdarma, jiné za jeho vedení vyžadují pravidelný měsíční poplatek.

Úrokové sazby však nejsou neměnné a různé prémie a bonusy mohou jejich podobu rapidně změnit. Při splnění stanovených podmínek totiž můžete získat až několik desetin procent navíc. Třeba u spořícího účtu od ČSOB dostanete garantovanou sazbu půl procenta, ale dalšího půl procenta se připočte za každý půl rok, pokud v bance vydržíte. Wüstenrot zase nabízí fixaci peněz na určitou dobu a v ten okamžik na vás čeká bonus ve výši 0,4 procenta po uplynutí fixační doby. Tím pádem si u Wüstenrot přijdete na roční úrokovou sazbu ve výši 1,4 procenta.

Spoření Plus u Zuna nebude naopak úročit vůbec nic za měsíc, ve kterém ze spořícího účtu provedete nějaký převod. Výběrem peněz přijdete i o bonus 0,6 procent u Equa účtu Extra. Pravděpodobně nejnáročnější mechanismus úročení spořících účtů se nachází u Raiffeisenbank, kde se spojuje výpovědní lhůta a aktivní využívání účtu. Pokud se splní stanovené podmínky, získáte celé jedno procento navíc k původnímu půl procentu. Bankovní instituce si mohou úrokové sazby při spořících účtů upravovat v podstatě podle libosti a nikde není psáno, že zajímavá nabídka vydrží dlouhou dobu. Většinou se příliš nevyplácí využívat přechodu k jiné bance, protože nabídka se může změnit opravdu velmi rychle.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Úroková sazba u spořících účtů"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*