Splátkové období

Splátkové období

Refinancování či jinými slovy přenesení hypotéky je stále tématem těchto dní. Rekordně nízké sazby otevírají stále nové a nové úvěrové složky a vyhánějí klienty od zkostnatělých bank k štikám v rybníku. Těžko odhadovat kolik z objemu hypotečních obchodů tvoří ty se změněnou adresou a kolik je nově otevřených. Nevěrníků bude vzhledem ke stagnaci realitního trhu určitě dost. Vyvstává otázka, zda už nejde o davovou psychózu a zda opravdu jsou všechny přenesené hypotéky s lepšími podmínkami.

Refinancování hypotéky – zásady

Chyba v systému je možná. Podívejme se proto na to, co všechno je třeba při refinancování starého úvěru zohledňovat a na co si dát pozor, aby výsledek stál za to.

První hlavní zásadou platící při takovém rozhodnutí je naplnit si pečlivě sloupec nákladových položek, udělat pod nimi čáru a spočítat je. Jinými slovy spočítat všechny výdaje, se kterými je přenos hypotéky spojen, připočítat částku proplacení v nové bance a porovnat je s proplacením při pokračování v úvěru v domovské instituci. Úroková sazba totiž není všechno. Na první pohled sice potěší, že úrok je o několik desetin nižší, ale obzvláště u hypoték krátce před splacením nemusí už rozdíl na zaplacených úrocích být dostatečně velký, aby postačoval pokrýt náklady na přenos a vyhradit čas a energii s ním spojenou. Do kalkulace dále výrazně vstupuje i refinancování hypotéky pro mladé během prvních pěti let.

Poraďte se s odborníky

Po doložení všech potřebných dokladů je na řadě nová banka, která žádost posoudí a v případě kladného stanoviska klient podepisuje novou smlouvu. Je třeba počítat s rezervou na vyplacení nového úvěru a připsání částky na účet v původní bance. Upozorňujeme klienty, že byrokratickými průtahy se může stát, že peníze nenaběhnou včas a původní banka neakceptuje vůli klienta odejít. Ten pak pokračuje ve starém úvěru.

Finanční centra proto doporučují využít při refinancování hypotéky zkušeného finančního zprostředkovatele. Klientovi nejen že ušetří čas a energii při získávání nabídek od bank, ale na základě dobrých vztahů s pracovníky bank a smlouvání dokáží nabídnout i lepší podmínky. Rozdíl v nabídce získané přímo v bance a vyjednané přes prostředníka může dosáhnout i jeden procentní bod na úrocích. Zprostředkovatel představuje pro klienta zejména zkušeného poradce. „Dobrý finanční zprostředkovatel není zastáncem refinancování za každou cenu, ale pouze v případě přidané hodnoty pro klienta. Vždy situaci zákazníka důkladně rozebere a navrhne nejlepší řešení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Splátkové období"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*