Refinancování

Refinancování

Refinancováním hypotéky rozumíme situaci, kdy je stávající hypotéka splacena novým hypotéčním úvěrem s výhodnějšími podmínkami. Klient si obvykle vyřídí nový hypotéční úvěr u jiné banky krátce před uplynutím daného fixačního období. Banka za něj hypotéku zaplatí a klient hradí splátky již na novou hypotéku.

Proč je dobré uvažovat o refinancování hypotéky

Refinancování je dobré zvažovat v případě, že nám banka nabídne lepší úrokovou sazbu, nižší splátky nebo pokud máme hypotéku s pohyblivou úrokovou sazbou a chceme ji změnit na pevnou.

Refinancovat můžete také v případě, že jste platili část nemovitosti ze svých peněz, jestliže stoupla cena nemovitosti, můžete získat peníze nad rámec hypotéčního úvěru.

Výhody refinancování hypotéky

  • nižší úrokové sazby, hypotéku vybírejte podle RPSN
  • prodloužení doby splatnosti úvěru a tím snížení splátek
  • zrušení životního pojištění, banky ho již ve valné většině nepožadují
  • při refinancování nedokládáte příjmy ani nový odhad nemovitosti
  • ušetříte minimálně 30 000 kč za poplatek za nový úvěr

Nízké úrokové sazby

Nejvíce refinancování hypoték proběhlo v loňském roce. Letos je to pouze 21%. Valnou většinu tvořily hypotéční úvěry nové. ČNB drží úrokové sazby nízko a tento trend potrvá až do léta. Nyní je proto nejvhodnější doba načasovat si koupi nového bytu. Poptávka nemovitostí začíná pomalu převyšovat nabídku a trh s nemovitostmi se odráží ode dna. Nízké úrokové sazby nahrávájí jednání s bankami o výhodnějších podmínkách hypotéky. Konkurenční boj mezi bankami například úplně zrušil poplatek za vyřízení úvěru, který byl ve výši 1% z částky.

Před samotnou koupí nemovitosti si nechte udělat její odhad a navštivte banku, kde vám udělají prescoring. Vy tak snadno zjistíte, zda vám banka půjčí a kolik, zda nemáte dluh za telefon o kterém nevíte, apod.

Refinancování a nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník umožnil bankám na základě zástavní smlouvy zapisovat do katastru nemovitostí zákaz zatížení nebo zcizení nemovitosti. Banky si tak můžou pojistit, aby jejich klienti odešli jinam, ačkoliv tvrdí, že toho zatím využívat nechtějí, měli by jste se mít při sepisování nového hypotéčního úvěru na pozoru.

více o tématu


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Refinancování"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*