Půjčka na vyplacení exekuce – brát či nebrat?

Půjčka na vyplacení exekuce

Exekuce je nejhorším scénářem v životě každého dlužníka. Právě soudem nařízena exekuce Vás zbaví většiny majetku. V horším případě celého majetku. Jeho ztrátou však začíná i další kolotoč a v ohrožení už není pouze dlužník, ale i jeho blízcí.

Pokud je takový člověk živitelem rodiny, bez majetku vzniká nevhodné prostředí pro výchovu dětí. Pokud člověk přijde i o bydlení, děti jsou často umísťovány do dětských domovů. Neuvážená půjčka a nesplacené závazky tedy mohou být důvodem rozpadu celé rodiny.

To však stále není všechno. I vypořádána exekuce je velkým „černým bodem“ v úvěrovém registru. Pro případného poskytovatele představuje exekuovaný člověk absolutní dno společnosti, kterému v budoucnu nepůjčí ani cent. Mnozí lidé, kterým exekuce „visí na vlásku“ se chytají posledního stébelka naděje. Zajímají se o konkrétní produkt – půjčku na vyplacení exekuce. Zda je vhodné řešit dluh dalším dluhem, kde a za jakých předpokladů takovou půjčku sehnat se dozvíme v dnešním článku.

Ještě před exekucí

Exekuci nařizuje soud v soudním řízení. Je to vlastně poslední stadium a dojde k němu tehdy, když se věřitel s dlužníkem nedohodne jinak. Prvořadým zájmem věřitele je získat svůj dluh zpět, ale nemusí to být ihned.

Vždy Vám proto umožní vytvořit nový splátkový kalendář. Samozřejmě počítejte s navýšením celkové splatné částky o sankce (pokuta za prodlení), poplatek za prodloužení splatnosti a další poplatky. Ty si každý věřitel účtuje sám a je jasné, že dlužníkovo pochybení nebude levné.

Takto postupuje věřitel pokud došlo ke krátkému zpožděním nebo nesplacení menší částky. Pokud se záležitost prodlužuje, na scénu přichází …exekuce-1

… Vymahač dluhů

Lidé si vymahače dluhů představují jako dvě gorily, které přijedou v drahém autě, zmlátí koho uvidí a pod hrozbou násilí při výpadku do několika dnů odcházejí z rozbitého bytu.

Takto však vymahač nevypadá a nepracuje. Přichází pouze prozkoumat proč dlužník nesplácí, zda se skrývá před věřitelem nebo se naopak snaží vydělat peníze na dluh. Poskytovatelé si vymáhačské společnosti najímají pro zjednodušení splacení dluhů, a takříkajíc přenechají „špinavou práci“ v terénu třetí straně.

Vymahač také přichází s úmyslem dohodnout splátkový kalendář a co nejvhodnější splácení tak, aby dlužníkovi zůstalo životní minimum. Jde tedy o finanční specialisty, kteří zváží možnosti dlužníka a snaží se dopracovat k všeobecné spokojenosti.

Pro dlužníka vzniká nevýhoda v tom, že se jeho dluh opět zvyšuje a to o provizi pro vymahače. Jejich „výjezdy“ také nejsou levné, takže dluh narůstá a narůstá, až je neúnosný. Přitom na počátku celé transakce se mohlo jednat pouze o pár korun.

Pokud se ani věřiteli ani vymahači nepodaří s dlužníkem dohodnout na řešení, celá věc je podána k soudu. A je to právě soudní rozhodnutí, při kterém na scénu přichází …

… Exekutor

Je to soudní zmocněnec, jehož úkolem je zabavit Váš majetek, vyčíslit jeho hodnotu, a následně jej uvést do aukce. Tam se Váš majetek postupně nebo najednou prodá a „výtěžek“ z této dražby slouží na splacení dluhu se všemi pokutami, poplatky a navýšením.

Exekutor si rád „pochutná“ na:

  • Srážkách z příjmů. Z výplaty a ostatních příspěvků Vám bude strhávat poměrnou částku. Ze zákona Vám však musí ponechat alespoň 60% ze životního minima.
  • Movitém majetku – Vaše hodnotné majetky jako auta, elektronika, šperky a cennosti, umělecká díla atd.
  • Cenných papírech
  • Nemovitostem – dům, byt
  • Pokud jste podnikatel, tak i Váš podnik a jeho vybavení bude v zájmu exekutora

Vše závisí na individuálních majetkových poměrech dlužníka. Pokud bude dluh splacen z movitého majetku, na nemovitost Vám nesáhnou. Pokud se dluh nepodaří splatit z „drobnosti“, exekutor sáhne i na bydlení.

Exekutor není strašákexekuce-2

V první řadě je nutné osobu exekutora zbavit nálepky „vydřiduch“, který je pověřen zabavit veškerý majetek a nenechat Vám ani korunu na chleba. I exekutor se chce dohodnout, nastavit splátkový kalendář a udělat vše pro to, abyste svůj dluh splatili, přičemž Vám zůstanou peníze alespoň na základní životní potřeby.

Někteří lidé však jakoby nepřemýšleli a právě exekutora se snaží vyplatit penězi z dalšího úvěru. Berou si další půjčku, čímž vzniká další dluh.

Jaká jsou rizika půjčky na vyplacení exekuce?

Kromě rizik nese taková půjčka i značné znevýhodnění. Nový věřitel ví, že dlužník je v exekuci nebo k ní má velmi blízko. Tím se stává příliš rizikový pro získání běžného úvěru od banky nebo seriózní nebankovky.

  • Půjčka je zatížena příliš vysokým úrokem
  • Banky a seriózní poskytovatelé ji nenabízejí a rizikové žadatele ignorují
  • Půjčku na exekuci často nabízejí podvodníci a nepoctivci. Ti se snaží vylákat poplatek za poskytnutí nebo předběžnou administrativu. Po získání nemalého poplatku dále nekomunikují a člověk přichází i o poslední peníze.

Existuje tedy možnost dostat se k penězům?

Existuje. Je to však cesta složitá, zdlouhavá a v žádném případě ne bezplatná. Zájmem člověka v exekuci by mělo být následující:

1) Najít si za všech okolností zdroj příjmu (práce, brigáda, jiné). Exekuce může způsobit doživotní finanční potíže. Překrytí dluh dalším dluhem je absolutně neuvážený a riskantní krok. Nejedna takto „splacená“ exekuce po krátkém čase skončila u exekutora opět, neboť „vyždímaný“ věřitel nedokázal splácet nový, mnohem vyšší dluh.

2) Podle finanční situace se dohodnout s exekutorem na možných splátkách tak, aby zůstaly peníze na základní věci potřebné k životu. Během doby splácení bude jedinou možností uskromnit se, nekupovat zbytečnosti a raději nad nimi ani nepřemýšlet.

3) Pokud uvedený postup není z nějakého důvodu možný, řešením může být prohlášení osobního bankrotu. Upozorňujeme, že je to další zdlouhavý způsob oddlužení se. Sice se jedná o bankrot, ovšem i při něm se dlužná částka splácí alespoň podle možností. Dluh nebude odpuštěn v celé výšce. Proto je i po vyhlášení bankrotu nutné myslet na zdroje příjmů a zajímat se o pracovní možnosti.

TIP do budoucna: Při nejbližší žádosti o půjčku se u poskytovatele informujte i na možnost pojištění splácení. Jedná se o zvýšení splátky o pár korun, ale velmi dobře pomůže při jakémkoli problému se splácením. Kdyby byly všechny úvěry pojištěny, většina z nich nemusela vůbec skončit „na stole“ u exekutora.

Doporučíte mi konečně někoho?

Pokud zadáte do Google výraz půjčka na vyplacení exekuce, zobrazí se Vám stovky odkazů na tento „produkt“. Reálně však takový produkt nemá v nabídce žádná banka ani známé nebankovky.

Zbývající množství poskytovatelů Vám sice půjčí, ovšem pouze pod podmínkou zástavy nemovitosti. Dá se tvrdit, že čekají na chvíli, kdy Vám nemovitost seberou. Pokud je člověk v exekuci, ne vždy se exekutor zajímá i o nemovitost a postačí si i s jiným majetkem.

Právě tehdy se dům či byt stává ručením pro nového poskytovatele, který si na ni už „brousí zuby“. Předpokládá, že věřitel se nedokáže dostatečně rychle vyhrabat z dluhů a ručení tak propadá ve prospěch věřitele.

Závěr

V tomto článku Vám nebudeme doporučovat žádného poskytovatele půjčky na exekuci. U seriózního poskytovatele se s takovou možností nepotkáte, a jelikož hodnotíme a doporučujeme výhradně seriózní banky a společnosti, není nikdo, koho by bylo možné doporučit.

Pokud je na Vás uvalena exekuce, řešte další kroky přímo s exekutorem. Bude se Vám snažit vyjít vstříc. Snažte se dostat k penězům tradiční prací a nesnažte se věc dočasně usnadnit novou půjčkou. Problémy by se za krátkou dobu ještě více znásobily.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Půjčka na vyplacení exekuce – brát či nebrat?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*