Půjčit kamarádovi? Vždy jen s ručením!

půjčka známemu

Když budete půjčovat malé částky, na jejichž vrácení Vám až tak nezáleží, „přítel“ si na věc může zvyknout a o to častěji Vás o pomoc bude žádat.

Pokud naopak půjčíte velkou sumu, dotyčného už nemusíte nikdy vidět. Nepoctivý člověk Vás dokáže ze svého života „vytěsnit“ mnohem rychleji, než Vy jeho a pěkné vzpomínky na společnou minulost.

Pokud si však přece jen zahrajete na samaritána a peníze půjčíte, zajistěte tuto půjčku vhodným ručením. Ještě předtím však přítele odkažte na půjčky od českých poskytovatelů

Otazníky nad splacením

Protože nejste žádný bankovní dům ani zprostředkovatel úvěrů, nemáte žádnou pravomoc dožadovat se citlivých informací o finanční situaci známého. Ten při žádosti může tvrdit:

„Vždyť víš, že makám. Výplata mi chodí pravidelně … “

To může být pravda, ale co když peníze z výplaty tečou jinam (automaty, závislosti, nedoplatky a dluhy)? Co když se bude vymlouvat (a to se tedy bude) a dluh měsíc za měsícem s výmluvami odkládat?

Co když o práci přišel, ale jaksi se s tím nestihl „pochlubit“? Kde vezme peníze pak? V případě vyšších částek doporučujeme vyžádat si alespoň bankovní výpis, případně si zavolat na pracoviště, zda tam osoba stále pracuje. Informace v registrech dlužníků pro Vás jako obyčejnou fyzickou osobu zůstávají nepřístupné.

Známého doporučte jinam

Kdyby si Váš známý půjčil peníze od banky či nebankovky, ty by na tomto vydělali. Když si však půjčí od Vás, nejen, že nevyděláte, můžete dokonce prodělat. Opět doporučujeme neustupovat a odkázat zájemce jinam.

Pokud by se tedy známý skutečně plánoval vrátit, rychlé půjčky jsou pro něj nejvhodnější. Jsou taktéž bezúčelové, nevyžaduje se ručení a peníze jsou na účtu zpravidla do 24 hodin.

I tak mu půjčím!

Nepřesvědčili jsme vás? V pořádku. Půjčte, ale nezapomeňte půjčku zajistit. Možná se budete cítit trošku trapně nebo provinile, když budete chtít podpis nějaké smlouvy od starého známého. Kvůli penězům se mohou i ze starých známých stát nepřátelé na život a na smrt

Pokud se ale začne vzpírat a „vykrucovat se“, už to pro Vás může být signálem, že se mu nadobro přislíbit splacení příliš nechce. Tehdy klidně vysvětlete, že se prostě bojíte a že jste se „někde“ dočetli o odstrašujících příkladech. Chcete se jedině pojistit a pokud je na druhé straně svědomí čisté, Vaši obavu Vám nikdo nemůže vyčítat.

Smluvní pokuta

Předpokládáme, že známého nebudete zatěžovat úrokem nebo jinou formou odplaty. Pokud však jasně uvedete smluvní pokutu, dotyčný se začne mít na pozoru. Bude přesně vědět, jaké riziko mu hrozí pokud se se splácením opozdí.

Pokud je půjčka vyšší a dohodli jste se na měsíční splátce, smluvní pokuta může ošetřit i problémové splácení.

Výši pokuty si rozhodnete sami, ovšem nedoporučujeme při zapůjčení 200 000 Kč nastavit pokutu na 1000 Kč. Taková nízká částka by dlužníka ke splácení pravděpodobně nevedla. Výši pokuty proto stanovte na 20 – 30% z celkové vypůjčené částky.

Zástavní právo

Zástavní právo představuje velmi vhodný způsob zajištění půjčky. Zajistit lze půjčku dle její výše nemovitostí nebo menším majetkem. Pokud znáte hmotný majetek dlužníka, sami víte, co všechno vlastní a co je schopen zastavit.

Problém může nastat, pokud půjčujete chronickému neplatiči, na jehož majetek už je vystavena exekuce. Jedna věc nemůže být předmětem ručení více věřitelům.

Zabezpečení ručitelem

Uznáváme, že tato možnost není velmi pravděpodobná, nicméně není ani vyloučena. Za kamarádů dluh se jednoduše zaručí někdo jiný. V praxi to znamená, že pokud by známý půjčku nesplatil včas nebo v řádné výši, odpovědnost by kromě něj nesla další osoba (partner, rodič, potomek).

Nepředpokládáme, že byste kamarádovi půjčili 100 000 Kč a odpovědnost by přijala jeho matka, ale život přináší různé situace, a proto je vhodné zmínit i takovou možnost.

Ručení notářským zápisem

Tento způsob ručení je velmi bezpečný. Půjčka se uzavírá přímo za přítomnosti notáře, který vystupuje v pozici státního orgánu. Za jeho službu zaplatíte poplatek, který není nijak závartný.

V případě nesplácení je možné na dlužníka okamžitě poslat exekuci – zabavit majetky v hodnotě exekuce. Oproti tradiční exekuci nehrozí ani zdlouhavé administrativní postupy a soudní „tahanice“. Soud v tomto případě dokáže postupovat rychleji a s případnou exekucí zbytečně neotálí.

Ručení směnkou

Směnka je cenný papír, který je sám o sobě exekučním titulem. Dlužník se na něm zavazuje splatit dluh podle uvedených podmínek. Pokud by došlo k problémům se splacením, ve zrychleném procesu by došlo k vydání směnečného platebního rozkazu. Jeho nedodržení by vedlo k okamžité exekuci.

Směnka může obsahovat přesnou částku, kterou má dlužník splatit. Pro ​​Vás jako věřitele je však lepší vystavit tzv. Prázdnou (bianco) směnku, na níž není uvedená částka půjčky.

Přesná částka se dopíše až v případě nesplácení a to půjčka + úrok nebo pokuta z prodlení (pokud jsou). V jiném případě by dlužník musel uhradit pouze uvedenou výši půjčky a náklady – škody, které by vznikly věřiteli by platit nemusel.

Na prázdné směnce se částka dopisuje až když je jasné kolik bude dlužník vracet a jaké sankce jste mu za tento „přešlap“ vyčíslily.

Závěr

Doufáme, že Vaši přátelé patří mezi poctivé. Pokud jste si tuto skutečnost dosud neměli jak ověřit, nedoporučujeme riskovat. Pokud se riskovat rozhodnete, jistě použijte některý ze způsobů ručení.

Doporučujeme přátele „přesměrovat“ na skutečné úvěrové odborníky. Mají dlouholeté zkušenosti, přehled o dlužnících a případné nesplácení pro ně nepředstavuje až tak riziko, jako pro důvěřivého člověka. Buďte ostražití.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Půjčit kamarádovi? Vždy jen s ručením!"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*