Proč raději nikomu nepůjčovat peníze?

nepůjčovat peníze

„Kamarády buďme, ale dluhy si pláťme“. Toto jednoduché přísloví přesně popisuje, že pokud v přátelství přijímáme, musíme zároveň dávat nebo alespoň vrátit půjčené.

Češi používají podobné spojení „pořádek dělá přátele“. Je zcela jasné, že pokud jeden kamarád v dobré víře půjčí peníze nebo cokoli jiného tomu druhému, ale ten mu to nevrátí, sám o to přijde. Mnohá ​​přátelství, ale i vztahy, a dokonce rodinné vazby byly přerušeny právě kvůli nevrácení penězům.

Ať jste již jakkoliv důvěřiví, dávejte si na „psí oči“ kamarádů a známých velký pozor. O peníze můžete velmi snadno přijít. Dnešní doba se točí pouze kolem peněz, a ty jsou pro mnohé lidi důležitější, než ztráta dlouholetého přátelského, či rodinného vztahu.

V článku si specifikujeme konkrétní dopady nevrácení peněz od kamaráda v nouzi.

Půjčíš nebo ne?

Když Vám kamarád položí tuto otázku, nastává dilema. Pokud půjčíte, peníze se Vám nemusí vrátit. Pokud znáte dotyčného skutečně dlouho a detailně, víte, jaké jsou jeho potřeby a na co peníze plánuje použít.

Horší to je, pokud se Vám ozve např. starý spolužák či méně vídaný kolega. Sice ho znáte, ale nevíte, jestli akorát nelétá v maléru, nehraje hazardní hry nebo neužívá drogy. V takové situaci můžete jen těžko předpokládat, zda peníze „prošustruje“ a lže nebo jej skutečně nezbytně potřebuje.

RADA: Zeptejte se na co potřebuje. Pokud půjde o věc, můžete mu ji koupit přímo vy. Pokud má něco zaplatit, můžete jej při platbě doprovázet a uvidíte, zda peníze utratí na to, na co sliboval.

Pokud se však principiálně rozhodnete nepůjčit, dotyčný se zcela jistě rozzlobí. Tehdy už záleží pouze na délce a síle Vašeho vztahu. Bude silnější pouto nebo hněv a zklamání?

Co je vlastně v sázce?

Je nutné pochopit, že pokud někdo má finanční problémy, bude je mít i nadále. Tím, že mu půjčíte, sice zaplatí aktuální výdaj, ale peníze tak nemá opět. O pár dní může klepat na dveře znovu.

 • Půjčí si snadno, ale splácet bude 100 x těžší
 • Půjčíte jednu celou částku, ale vracet se Vám bude pravděpodobně po malých a nepravidelných částkách. Ty mohou časem „vynechávat“ a Vy zjistíte, že z 1 000 půjčených korun se Vám vrátilo 600 Kč
 • I ten nejlepší kamarád, který Vám je blízký, se Vám najednou začne vyhýbat, chodit „po kanálech“, dřívějšími autobusy a domů se vracet za tmy
 • Nejdříve se bude omlouvat a vymlouvat. Vždy najde důvod, proč právě nemá ani korunu
 • Splacení bude stále odkládat. V pátek, později další týden, pak koncem měsíce po výplatě a tak dále, dokud ztratíte trpělivost a prasknou Vám nervy
 • Dále se přestávají zvedat telefony a odpovídat na SMSky a maily
 • Ranou pod pás je situace, když vidíte, že dlužník už peníze měl, ale na Vás se vykašlal (výplatní termíny, nové tenisky, fotka na FB z dovolené nebo party)
 • Kromě peněz přicházíte tedy o přítele, důvěru v lidi (protože už nebudete nikdy věřit nikomu), energii (kterou jste vynaložili na špionáž)

  a další prostředky (telefonáty, SMS a jiné výdaje)

  nepůjčovat peníze-1

V případě nedůvěry připravte smlouvu

Je rozdíl půjčit 500 Kč na večerní nákup nebo 5000 Kč, protože to je třetina platu průměrného Čecha. Pokud tedy plánujete půjčit, sami víte, jakou částku už byste neradi „oželeli“, pokud by se z kamaráda stala svině.

Pro morální nezkaženého člověka je příprava smlouvy přímo nepředstavitelnou urážkou toho, komu jdeme půjčit, protože představuje nedůvěru. Další oblíbené rčení však káže: „Důvěřuj, ale prověřuj“, a pokud kamarád v nouzi opravdu plánuje peníze vrátit, jistě mu nebude dělat problém smlouvu podepsat. Možná bude chvilku říkat, ale už to Vám může nenápadně naznačovat, že peníze neměl v úmyslu vrátit .

ZAJÍMAVOST: Až 85% dlužníků nemá pochybnosti o tom, že peníze skutečně splatí. Naopak pouze 35% věřitelů si myslí, že své peníze ještě někdy uvidí.

Bez důkazu o zapůjčení nejsou peníze soudně vymahatelné

Mnoho poškozených věřitelů se v případě nevrácení obrací na soudy a právníky. Ti je ale okamžitě zklamou a takříkajíc pošlou domů s „dlouhým nosem“. Pokud neexistuje doklad o zapůjčení peněz, neexistuje moc, která by od lháře peníze vymohla. Neuspějete ani tehdy, pokud by půjčení sledovalo několik svědků. O půjčce prostě musí existovat záznam.

Pokud máte smlouvu, musí mít termín splatnosti

Pokud by vystavená smlouva neměla jasně stanovený termín splatnosti, vztahovala by se na ni promlčecí lhůta 3 roky. Pokud by tedy dlužník peníze nevrátil do 3 let od půjčení, dluh by zanikl a peněz byste se opět nedočkali ani kdybyste dodatečně věc posunuli na soud.

RADA: U soudu lze vymáhat půjčku pouze tehdy, pokud již měla být splacena. Na to je nutné mít jasně daný termín splatnosti. Pokud jste ho přece neuvedli, dlužníka vyzvěte na zaplacení doporučeným dopisem s dodejkou (šekem) na úhradu dluhu. V dopise uveďte přesné datum, kdy očekáváte peníze na účtu nebo šek ve schránce.

Pokud jste smlouvu při půjčování neuzavřely, existuje ještě jedna málo pravděpodobná možnost. Dlužníkovi předložte tzv. Uznání dluhu. Znamená to, že podepíše prohlášení, že si od Vás peníze půjčil. Byl by to však velmi slušný dlužník, aby takový dokument reálně podepsal.

Co musí obsahovat smlouva?

K tomu, aby mohla být i mezi přáteli uzavřena smlouva uznána soudem, musí obsahovat konkrétní informace.

 • Vaše jméno, datum narození, bydliště
 • Jméno, věk a adresa dlužníka
 • Výše vypůjčené částky
 • Přesný termín splatnosti a konkrétní místo nebo způsob splacení (šekem na tu a tu adresu, v hotovosti na adrese, převodem na konkrétní účet)
 • Podpisy zúčastněných stran

Takovou vlastnoručně připravenou smlouvu můžete nahradit i směnkou, resp. půjčkou na směnku. Jde však o právní dokument a má přesně stanovenou formu, takže nejlepší bude, pokud její přípravu přenecháte právníkovi. Pokud by některé náležitosti chyběly nebo naopak převyšovali, směnka by nemusela být platná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Proč raději nikomu nepůjčovat peníze?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*