Předčasné splacení půjčky

Předčasné splacení půjčky

Některé banky si za předčasné splacení půjčky účtují obrovské poplatky. Díky těmto poplatkům vás úvěr výjde dráž, než kdyby jste jej zaplatili za dohodnutých podmínek. O tom, jak jsou sankce u banky vysoké nemá většina lidí ponětí a banku považuje za nejlevnější způsob úvěrování.

Na předčasné splacení půjčky máte nárok ze zákona. V souvislosti s tím máte také nárok na snížení plateb, které se spotřebitelským úvěrem souvisí. Věřitel však nejspíš nadšený příliš nebude, protože počítal se ziskem z úroků. Zcela v souladu se zákonem vám může udělit pokutu či poplatek za předčasné splacení půjčky s odůvodněním náhrady ušlého zisku. Nemusí se vám tak vyplatit doplacení vyšší částky.

Půjčka bez poplatku za předčasné splacení půjčky

Některé společnosti si tento poplatek neúčtují vůbec. Většinou je to však vykoupeno vyšší úrokovou sazbou. Poplatek za předčasné splacení půjčky je obvykle započítán do ní. Mnohé banky sice poplatek neúčtují, ale naúčtují vám jiné sankce jako například pokutu za změnu smluvních podmínek ze strany klienta.

Výše poplatku

Poplatek za předčasné splacení půjčky se pohybuje ve výši 5% z doplacené částky. Zejména u nebankovních společností si řádně přečtěte smlouvu a obchodní podmínky ještě před jejím uzavřením. Mnohé společnosti v těchto podmínkách informují, že nemusí vůbec dojít ke snížení platby, čímž porušuje zákon.

Předčasné splacení

V bance se na předčasné splacení půjčky a postup zeptejte předem. Některé banky vyžadují předčasné splacení ohlásit minimálně třicet dní před plánovanou platbou. Hypotéku můžete předčasně splatit většinou při ukončení fixace Mnohé banky také od sankcí za předčasné splacení pomalu upouštějí. Nejvyšší pokutu však zaplatíte v GE money bank, kde zaplatíte 5% z doplacené částky, ale minimálně 1000 kč. Naopak zdarma je předčasné splacení půjčky u Equa bank, Air Bank, Komerční banky, Unicredit bank, Sberbank či Poštovní spořitelny.

Banky si účtují poplatky také za žádost o snížení měsíčních splátek, za mimořádnou splátku. Také se platí za každou upomínku za nesplácení půjčky. U Citibank příjde nesplácení úvěru téměř na 20% p.a.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Předčasné splacení půjčky"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*