Pokuta za předčasné splacení půjčky už většinou nehrozí

předčasné splacení půjčky

Banky i nebankovní společnosti si vlivem konkurenčního boje snaží udržet klienta za každou cenu, proto mnoho z nich přestalo vybírat pokuty za předčasné splacení půjčky. Naopak stále si připlatíte za snížení splátek nebo změnu obchodních podmínek.

Chci splatit půjčku předčasně

Pokud se rozhodnete splatit půjčku předčasně, není to snadné. Mnohé banky požadují informaci, že máte v plánu předčasné splacení alespoň měsíc předem. Také si mohou naúčtovat poplatky, jako pokutu za ušlý zisk. Nárok na předčasné splacení půjčky vám stanovuje zákon a banky to nemohou odmítnout, ale potrestají vás třeba poplatkem ve výši až 5% z doplacené částky. Můžete jim tak navíc vyplatit desetitisíce korun. Pokud doplacíte menší sumu, zvažte, zda se vám to díky tomuto poplatku vůbec vyplatí.

Předčasné splacení půjčky na bydlení

Jiná pravidla fungují u předčasného splacení hypotéky. Tu je možno splatit částečně nebo celou až po vypršení fixačního období. V této době můžete hypotéku refinancovat u jiné banky. Spočívá to v tom, že nová banka vaši dosavadní hypotéku doplatí a vy platíte nové bance výhodnější splátky a můžete si nastavit nové fixační období. Od března 2016 i u nás vstoupí v platnost směrnice evropské unie, která zakazuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. Tato směrnice se bude vztahovat na nové hypotéky, které budou uzavřeny po 21. březnu 2016. Měla by se týkat i úvěrů ze stavebního spoření. Povinné bude i zveřejňování RPSN u hypotéky, aby bylo snažší jednotlivé nabídky porovnávat.

Dejte pozor, co podepisujete

Tak jako jsou banky, které si účtují poplatky za předčasné splacení půjčky, tak jsou i společnosti, které po vás nechtějí tento poplatek vůbec. Je však potřeba si pročíst smlouvu a zejména tu část, která předčasné splacení upravuje. Mnohé společnosti si tento poplatek rozpočítavají do jednotlivých splátek. Solidní společnosti mají podmínky stručné a přehledné a spotřebitele upozorní na veškeré poplatky a pokuty za předčasné splacení půjčky i za naopak nesplácení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Pokuta za předčasné splacení půjčky už většinou nehrozí"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*