Pevná úroková sazba

Pevná úroková sazbaPevná úroková sazba

Existují dvě varianty úrokových sazeb. Pevná úroková sazba a pohyblivá úroková sazba. Na počátku devadesátých let bylo běžné, že jsme si ke svému účtu mohli vybrat z těchto dvou sazeb. Poptávka po pevné sazbě však narůstala a pohyblivá úroková sazba téměř postupně z nabídky bank vymizela. Drobným klientům banky pohyblivou úrokovou sazbu již téměř nenabízejí, ale velkým klientům v tomto stále vycházejí vstříc.

Pevná úroková sazba rozdíly

Pevná úroková sazba není bankou změněna po celou dobu trvání úvěru či vkladu. Klient přesně ví, kolik získá na konci období peněz a v případě půjčky si přesně spočítáte, kolik naopak vás půjčka bude stát. Naopak pohyblivá úroková sazba je možná bankou změnit kdykoliv. Váže se na úrokové sazby na mezibankovním trhu depozit. Pokud dojde na trhu k nějaké výraznější změně, banka zareaguje a upraví výši svých úrokových sazeb nahorů nebo dolů. Její výhodou je, že klient platí nebo dostává úroky v závislosti na trhu. Jestliže sazby na mezibankovním trhu rostou, je to výhoda pro klientys vkladem. Pro klienty s úvěrem je naopak výhodná, pokud tyto sazby klesají.

Pevná úroková sazba u vkladů by měla být nižší než pohyblivá a u úvěru vyšší. Banky na trhu obchodují za tržní úrokovou sazbu a klientům vyplácí pevnou.

Hypotéka

Pevná úroková sazba a pohyblivá úroková sazba jsou také na výběr u hypoték. Zatímco pevnou úrokovou sazbu si můžete fixovat na určité období, např. 3,5,6 nebo 10 i více let, pohyblivou sazbu si zafixovat nemůžete a výše úroku se tak každý měsíc mění. Je odvozována od sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) tedy sazby, za kterou si banky půjčují peníze mezi sebou. Banky si k referenční sazbě přičtou pevnou přirážku a součtem těchto položek vznikne variabilní úroková sazba. Všechny banky kromě Hypoteční banky a ČSOB vážou svou konstrukci variabilní úrokové sazby k jednoměsíčnímu PRIBOR. Tato sazba není pro klienty s hypotékou příliš bezpečná, nemají jistotu stabilní měsíční splátky. Ta se zvyšuje či snižuje v návaznosti na změny referenční sazby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Pevná úroková sazba"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*