Jak se vyhnout rizikovým půjčkám a rizikovým poskytovatelům půjček?

rizikové půjčky

Skoro každý se setkal s tím, když si lidé špatně půjčili – u rizikového poskytovatele půjčky, což rozhodně není dobrý krok. Takový člověk vám peníze půjčí, je mu jedno, jestli peníze máte nebo ne, prostě si o peníze řeknete a on vám je půjčí, aniž by zjišťoval, zda jste v registru dlužníku nebo máte špatnou platební morálku, o takové věci se rizikový poskytovatel úvěru nestará, jsou mu tyto věci jedno. Jak se vyhnout rizikovým půjčkám a rizikovým poskytovatelům půjček?

Na jedné straně je to pro dotyčného člověka dobře, protože finance potřebuje, ale nevyplatí se to v případě, že nebudete schopni splácet, navíc jsou zde vysoké úroky, nesmyslné poplatky, velmi vysoké sankce za pozdní splácení, které se zvyšují každým dnem.

Takových příběhů je všude plno, v televizních novinách, v tisku, ve vašem okolí, v seriálech a podobně. Lidé se snaží upozornit před takovým půjčováním od rizikových poskytovatelů úvěru, protože to obvykle pro člověka nedopadne vůbec dobře.

Dá se proti takovým věcem bránit? Právní cestou asi těžko, když podepíšete smlouvu, všichni berou, že jste si ji přečetli, takže jste se vším obeznámeni. Rada je asi velmi jednoduchá, od takových rizikových poskytovatelů úvěrů si v žádném případě nepůjčovat ani euro, nevyplatí se vám to a za problémy vám to nestojí.

Pokud vám nepůjčí v bance, půjčku si raději pořádně promyslete, ne nadarmo má banka takové podmínky. Chrání se tak před možnými neplatiči a rizikovými klienty. Jak se vyhnout rizikovým úvěrem? To vám poradíme v následujícím článku.

Nátlak? Vyhněte se mu a hlavně nepodlehněte

Jako děti jsme se obvykle hecovali, jestli někdo vyleze na nejvyšší větev stromu, nebo zazvoní na zvonky domu a pak uteče. Nátlaku jsme obvykle podlehli, chtěli jsme přece do party. Podobný nátlak vyvíjí i rizikový poskytovatel úvěru.

Oslovte pro možnou půjčku více bank, více nebankovních sektorů a počkejte si na nabídku všech. Rozhodně neberte první nabídku, která vám přijde pod ruku, a myslete na to, že vám někdo může dát něco lepší a výhodnější.

Pokud vás někdo bude k podpisu nutit, nebo vám říkat, že se musíte rozhodnout ihned , jinak nabídka neplatí, raději poděkujte a nic nepodepisujte. Poohlédněte se po něčem jiném, i když ideální by bylo vůbec si nepůjčovat ve chvíli, kdy vás odmítli všechny banky.

Nic ohledně rizikových půjček nepodepisujte bez přemýšlení

Pokud jste nabídkou nadšeni, ještě nic nepodepisujte. Vezměte si čas na rozmyšlenou a doma s partnerem prodiskutujte všechny pro a proti ohledně dané půjčky.

Je to poměrně závažné rozhodnutí, proto je třeba se na to připravit a nic neponechat náhodě. Nechte si vše podrobně a hlavně srozumitelně vysvětlit. V bance při vyřizování půjčky používají často cizí slova jako diverzifikace, bonita a podobně.

Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se, co dané slovo znamená. Pokud vám ho nebudou chtít vysvětlit, je to známka toho, že něco není dobře a raději nic nepodepisujte a půjčku si jděte vybavit někam jinam.

rizikové půjčky

Smlouvu o půjčce pečlivě studujte

V dnešní době není dobré nic podepisovat nebo kupovat bez pořádného promyšlení. Když dostanete smlouvu, v klidu si ji můžete přečíst ve společnosti, nebo si ji vezměte domů a doma, v klidu si ji přečtěte a klidně i několikrát.

Pokud vám smlouvu nechtějí dát, zeptejte se proč, na svém si ale trvejte. Nedají vám ji nebo pokud budou s tím mít problém, klidně odejděte a nic nepodepisujte. Ze zákona máte nárok na to prostudovat si doma smlouvu pečlivě a máte i právo si ji i vzít domů. Pokud tomu úplně nerozumíte, požádejte někoho o pomoc.

Schopnost splácet půjčku

Je velmi důležité předtím než si půjčku vezmete promyslet si, zda budete vůbec schopni půjčku či úvěr splácet, jestli vám to vaše finanční situace dovolí.

Nezapomeňte také na to, že se kdykoliv může cokoliv nečekané stát, můžete přijít o práci, o část příjmu a podobně, takže i toto je důležité vzít v úvahu a přemýšlet, zda je opravdu tato půjčka pro vás výhodná a zda nebude lepší na věc si našetřit nebo si tuto věc raději odpustit.

Pozor na směnky
Pokud vám rizikový poskytovatel úvěru bude dávat na podpis směnku, za žádnou cenu ji nepodepisujte. Směnka není nic dobrého, a jakmile ji jednou podepíšete, vypadá to na pořádný problém, ze kterého se obvykle vyhrabat je dost těžké. Směnky nebo cokoliv jiného co se váže k úvěru pouze okrajově je špatné. Raději se poohlédněte po něčem jiném, kde budete mít záruky, jistoty a hlavně stabilitu, nebudete mít zbytečné problémy. Ona taková směnka je velmi, velmi nebezpečná. Jakmile ji jednou podepíšete, je to špatné, takže pro jistotu se jakémukoliv podpisu směnky vyhněte.

Zkouška nanečisto
Pokud si chcete půjčit a vyhnout se rizikům, vyzkoušejte si půjčku nejdříve nanečisto. Ptáte se jak? Jednoduše. Odkládejte si pravidelně měsíčně přesně takovou částku, jaká je splátka půjčky. Tak to dělejte minimálně tři až čtyři měsíce. Na peníze nesahejte, jako byste je vůbec neměli.

Tak si vyzkoušíte, jak budete se zůstatkem hospodařit, jestli vás to nějak finančně ovlivní, zda vám peníze vystačí a podobně. Pokud vystačí a nijak extrémně vás to nepoznamená, půjčku můžete zvládnout, pokud však nebudete mít na jídlo a běžné potřeby, půjčku si neberte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Jak se vyhnout rizikovým půjčkám a rizikovým poskytovatelům půjček?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*