Inkaso

inkasoinkaso

Jednoduchým a rychlým způsobem jak hradit platby, třeba splátky půjčky či dodávky energie je inkaso. Inkaso si nastavíte jednoduše ve svém internetovém bankovnictví. Možnost inkasa požadují především nebankovní společnosti pro strhávání splátek.

Co je inkaso?

Inkaso je typ bezhotovostní platby, kdy se peníze stržené z vašeho účtu připíší na účet příjemce v pravidelných měsíčních či týdenních intervalech, podle toho, jak si jej nastavíte. Příkaz k zaplacení inkasa nezadáváte vy, ale příjemce, kterému k tomu dáte oprávnění.

Jak jednoduše zřídím inkaso?

Aby mohl oprávněný požadovanou částku z vašeho účtu příjemce strhávat, musíte mu k tomu dát oprávnění tedy souhlas či povolení k inkasu. Zařídíte to jednoduše telefonicky či na pobočce vaší banky a nejjednodušší a nejlevnější způsob je prostřednictvím vašeho internetového bankovnictví. Pokud zadáváte inkaso např. Pro telefonního operátora, částku si navyšte minimálně o 500 kč, aby se vám nemohlo stát, že inkaso neodejde z důvodu nízkého nastaveného limitu. Také je potřeba mít ve stanoveném termínu na účtu dostatečnou hotovost. Pro vyřízení inkasa musíte zadat číslo účtu příjemce, nezapomeňte ani na variabilní a případně konstantní symbol a požadovanou částku a období, za které částka bude strhávána – týden, měsíc, čtvrtletí, apod. V případě, že platba neodejde, banky vás zpravidla neinformují. Tuto informaci zjistíte pouze z výpisu z účtu nebo internetového bankovnictví.

Další způsoby inkasa

Podobným způsobem jako inkaso z banky funguje také platba kartou. Další možností jak si vyřídit inkaso umožňuje Česká pošta. Jednotlivé platby spojené s chodem domácnosti jako je nájemné, platba za telefon, energie, rozhlas a televizi, ale také odpady a další si můžete sdružit do jedinné pravidelné platby. Tato služba se nazývá SIPO – Sdružené inkaso plateb obyvatelstva. Plátci je přiděleno spojovací číslo, které oznámí poskytovatelům služeb, kteří pak obdrží své peníze prostřednictvím zmíněného SIPA. Ušetříte tak za poplatky na složenkách i čas. SIPO si můžete také nechávat zasílat v elektronické formě v podobě PDF dokumentu do emailu. Můžete si vybrat vždy jednu variantu. Tuto službu využívají téměř 4 miliony lidí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Inkaso"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*