Extrémní dopady nezodpovědné půjčky

nezodpovědné půjčky

Stačí 5 minut denně se dívat televizi a setkáte se minimálně se dvěma reklamami na úvěr. Pokud surfujete na internetu, reklamy na úvěry na Vás vyskakují na každé stránce. Vzniká však otázka:

Jsou půjčky takové nezbytné, aby byly prezentovány jako věc denní potřeby?

Divák nabývá pocit, že jsou. Není se však čemu divit, jelikož ostatní reklamy na půjčky neustále vábí. Všechno se dá koupit na splátky, každý nabízí kreditky, půjčky seženete okamžitě a může se začít „bezstarostný“ život.

Vždy je třeba se zamyslet

Je velká škoda, že vysoký počet žadatelů o úvěr hledí pouze na reklamní slogan a často nepřemýšlí nad splácením. V hlavě mu hraje scénář užívání si peněz, uspokojení potřeb a vyřešení stavu nouze.

Půjčka však získává platnost okamžitě po uzavření úvěrové smlouvy. Jelikož splátky jsou nastaveny měsíčně, nejpozději za 30 dní vzniká problém.

Nejdůležitější je jistota v splacení

V této věci mají navrch lidé, kteří si půjčují s rozvahou. Mají stabilní zdroj příjmu a jsou si jisti jeho pravidelností. Nemůže se stát, že by jim výplata nedorazila na účet. Tito lidé si půjčku berou nejčastěji pro náhlou potřebu (porouchaná pračka, nedoplatek na energiích apod.). Ze mzdy by ji celou nepokryly, ale v nízkých splátkách ji umí hravě a včas splatit. Tito klienti jsou spolehliví a díky pravidelnému příjmu se dostanou k vyšší částce, než lidé bez něj.

V současnosti jsou velmi oblíbené i zrychlené SMS a on-line půjčky. Umožňují půjčit si pouze pár stovek až tisíc korun. Schválené jsou téměř každému. Nevyžadují příjem ani se nenahlíží do registru. Jsou však splatné nejčastěji do 1 měsíce. Pokud se termín nestihne, případně se termín splatnosti posune vinou zákazníka, nastupují vysoké poplatky a pokuty. Znamená to, že i tyto rychlé půjčky na vykrytí „prázdné peněženky“ před výplatou jsou vhodné pouze pro osoby čekající na výplatu.

Nikdy nejednejte bez rozmyslu

Jistě jste zaregistrovali, že stále upozorňujeme na jistotu splacení. Nejhorší je půjčovat si ve stylu „nějak bylo, nějak bude“. Je pravda, že nějak bude. Bude to však pouze horší a horší.

Člověk, který si půjčí peníze, aniž by vydělával, sám sebe stahuje ke dnu. Sice ví, že za měsíc peníze nebude mít a ty, co si půjčil, budou v nedohlednu. Často ale lidé nemají ani na stravu pro svou rodinu, takže takové chování jim nelze zazlívat. Jde o nerozvážné jednání pod stresem.

Věřitele ale nezajímá, v jakém psychickém rozpoložení a na jaké potřeby si člověk půjčuje. Poskytovatel úvěru jde tvrdě po naplnění smluvních podmínek. Pokud budou ze strany dlužníka porušeny, následuje upomínka (obvykle zpoplatněna), výzva k zaplacení, a nakonec vymáhací společnost.

Pokud ani tyto hrozby nezaberou, věc bude podána na místní soud. Soud celý případ posoudí, ale pokud se prokáže, že věřitel postupuje v souladu se smluvními podmínkami, nebude se zajímat o osud dlužníka. Nastupuje exekutor, zabavuje majetky.

Ztráta majetku, rodiny, vězenínezodpovědné půjčky-2

Smutný, ale dennodenní scénář. Exekutor se soudním příkazem přichází do domácnosti věřitele, kde je pověřen zabavit majetek a to až do hodnoty dlužné částky + soudní náklady (odměna pro úředníky, znalce a exekutory).

Hodnotu majetků vhodných pro zabavení (elektronika, vozidlo, cennosti, cenné papíry, nemovitost) určuje pověřen soudní znalec. Je jasné, že hodnotu majetku vyčíslí co nejnižší. Chce totiž zabavovat co nejvíce majetků. Ty dále putují do soudní dražby a ze získaných peněz se hradí dluh. Pokud je hodnota majetku nižší, než zbytek dlužné částky, věřitel bude dál splácet zbývající částku.

Z dluhu do dluhu

V tomto okamžiku se lidé dopouštějí dalšího nevhodného postupu. Půjčují si další půjčku na splacení dlužné částky. Jelikož už nemají žádný majetek (exekutor vše vzal), nový věřitel nastaví vysoký úrok, protože žadatel se jeví velmi rizikově.

Vzniká tedy nový dluh, přičemž je stále aktivní starý dluh. Nový dluh je navíc zatížen velkým úrokem, takže buď bude měsíční splátka příliš vysoká nebo bude doba splatnosti nastavena na velmi dlouhou dobu (až desítky let).

I toto lidské neštěstí (z vlastní hlouposti) inspirovalo poskytovatelů úvěrů pro vytvoření novinky na trhu – konsolidačních úvěrů. Mnohé banky a nebankovky je poskytují i lidem zatíženým exekucí.

Výhodou je skutečné snížení měsíční splátky, čímž se ale věřitel zavazuje na roky splácení. Věřitel dluh uhradí, takže původní závazky jsou vyřešeny. Dluh však nezaniká! Pouze změnil „majitele“.

Přišel jsem o majetek, dům a rodinunezodpovědné půjčky-1

Je paradoxní, že lidé v nouzi po půjčce sahají proto, aby pomohli, vlastně zachránili svou rodinu před nedostatkem. Pokud ale nedojde k splacení a celá věc se vyhrotí až do uvedených extrémů, zoufalý člověk může o rodinu přijít!

Pokud člověk nesplácí a z nějakého důvodu nemá jak peníze vydělávat (nemoc, žádná práce v regionu), přijde o majetek, například nemovitost. Pokud ani manželka nemá příjem nebo je příliš nízký, rodina najednou nemá nic. Nemá kde bydlet, nemá co jíst. Ochota prarodičů nebo přátel půjčit peníze na přežití také nemusí být nekonečná. Zde dochází k nejhorší možnosti.

Přechodná domácnost nebo jiné dočasné ubytování nemusí být vhodným prostředím pro výchovu dětí. Nastupuje kontrola ze sociálky. Pár měsíců rodina vydrží pohromadě, ovšem pod pravidelným dohledem inspektorky ze sociálky. Padne pár upomínek, několik výhružek a celá věc může opět skončit u soudu.

Soud vydává podnět na odebrání nezletilých do péče státu. Kvůli jedné půjčce se tak může rozpadnout celá rodina a budoucnost dětí je sporná. Stejně tak i budoucnost dlužníků.

Závěr

Pokud se rozhodujete pro půjčku, zvažte své možnosti. I když se situace jeví bezproblémově, nečekaný zvrat může přijít kdykoliv.

Půjčujte si s ohledem na splácení. Pokud víte, že na splátku mít nebudete, nepůjčujte si. Vždy přemýšlejte jak peníze vydělat, ne půjčit. Nenakupujte zbytečnosti, uskrovnit se. Pokud půjčka, tak jedině na nezbytné věci. Věci, bez kterých se nedá přežít. Věříme, že se nikdo z Vás, čtenářů, nikdy nedostane do situací, o kterých jsme psali.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Extrémní dopady nezodpovědné půjčky"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*