Doba splatnosti

Doba splatnostiDoba splatnosti

Chcete zaplatit půjčku dříve než uplyne doba splatnosti? Máme pro vás pár tipů, jak to udělat, aby jste ušetřili na poplatcích. Možnost splatit úvěr vám udává zákon.

Směrnice zákona však z tohoto vyjímá hypotéční úvěry, nájemní smlouvy, rychlé půjčky a úvěry pod 200 Eur.

Spotřebitel má právo splatit spotřebitelský úvěr před dobou splatnosti, která je stanovena ve smlouvě. V tomto případě má spotřebitel nárok na snížení plateb spojených s úvěrem o takovou částku, aby žádný z účastníků smlouvy neměl z této částky nepřiměřený prospěch na úkor smlouvy.

Doba splatnosti a předčasné splacení

Ideální případ je, pokud doplatíte půjčenou jistinu a úroky naběhlé do doby splacení jistiny. Společnost poskytující půjčku vám musí slevu na půjčku přiznat, ale sami mají nárok na kompenzaci nákladů souvisejících s předčasným splacením půjčky.

V praxi vám mnohdy naúčtují ušlý zisk – ušlé úroky třeba až do původní doby splatnosti úvěru.

V současné době se u půjček lákajících na novou půjčku stanoví doba splácení podle požadavků zákazníka, ale předčasné splacení umožňují zdarma. Předčasné splacení zdarma neumožní však jen několik bank.

Častečné splacení půjčky

Splatit část úvěru dříve, než je dohodnutá doba splatnosti můžete u některých společností kdykoliv, u některých jen k určitému datu – třeba k datu nejbližší řádně provedené splátky. Některé společnosti vám umožní mimořádnou splátku automaticky, u některých si musíte předem zažádat. Třeba o celkové předčasné splacení úvěru musíte požádat písemně. Společnost pak vypočítá přesnou částku a v některých případech i sdělí termín, kdy můžete půjčku uhradit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Doba splatnosti"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*