Co (ne)víte o nebankovních půjčkách?

Jak dobře víte, co jsou vlastně nebankovní instituce? Vysvětlíme vám rozdíly v jednotlivých formách nebankovních půjček a řekneme vám o mýtech, které se s nimi spojují.

Co jsou nebankovní instituce?

Jak vyplývá už z jejich názvu, nebankovní instituce jsou subjekty, které přijímají vklady, ale nepodléhají bankovní licenci. Půjčky vyřídíte v porovnání s bankou podstatně rychleji a bez zdlouhavého „papírování“. Na druhé straně zaplatíte vyšší úrok než v bankovní instituci. Nicméně nic není úplně tak jednoznačné, jak se zdá.

Banka, od které byste si chtěli půjčit, bude hledět na své zájmy a svou marži z prodeje úvěru. Vyřízení půjčky v bance není žádná procházka růžovou zahradou a snadno se může stát, že vám zaklapnou dveře před nosem, neboť nemáte dostatečný příjem.

I mezi nebankovkami je rozdíl

Je třeba rozlišovat mezi různými formami nebankovních institucí. ČNB se rozhodla zakročit proti neférovému přístupu některých z nich a až z 270 existujících nebankovních společností vyloučit ty, které nesplňují kritéria určená v zákoně o spotřebitelských úvěrech. Přistoupení k tomuto kroku předcházely zjištění, že některé nebankovní společnosti neprověřují, zda je žadatel schopen splácet půjčku.

Proč kolektivní půjčky

Kolektivní investování nepotřebuje být regulováno státem, neboť peníze dostanete přímo od lidí. Systém, který to zprostředkuje, není poskytovatelem úvěru.

Za kolektivními půjčkami stojí také soukromá osoba, ale peníze vám půjčují reální lidé – investoři. Žadatel o půjčku si například půjčí 10000 Kč na koupi nové pračky, na kterou se mu „poskládá“ více lidí.

Investoři velmi neriskují, neboť do oběhu dávají malé částky peněz a protože se skládají na půjčování více lidem, míra rizika se přerozděluje. Náš portál je tedy na straně zprostředkovatele, který se stará o řízení systému a účtuje si jen poplatky z úspěšných úvěrů a investic. Portál šetří na lidských zdrojích a na provozu prostorů.

Krátkodobé půjčky vs. kolektivní půjčky

Pokud nutně hledáte možnost půjčit si, můžete zvolit i cestu krátkodobé nebo rychlé půjčky (přes sms), kde však budete limitováni výškou úvěru. Ve většině případů částkou 5000 Kč. Splácíte ji po dobu jednoho měsíce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Co (ne)víte o nebankovních půjčkách?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*