Co dělat, když nemůžete splácet půjčku

shutterstock

Ten, kdo si vzal půjčku, nemůže s jistotou říci, že se mu za čas nepřihodí situace, kdy ji nebude moci splácet. V těchto chvílích začnou lidé panikařit, neboť nevědí, jak situaci řešit. Máme pro vás několik možností, jak procházet platební neschopnosti a jak ji řešit.

Požádejte o odklad splátek

Pokud se vám pomalu blíží čas další splátky a vy víte, že ji nebudete moci uhradit, kontaktujte ihned poskytovatele. To první, co byste měli udělat, je nechat si upravit splátkový kalendář. Nečekejte, dokud vám budou nabíhat penále z prodlení. I když se vám prodlouží doba splatnosti půjčky, a tedy celková částka za úvěr, je to jedno z přijatelných řešení. Na tyto možnosti se však informujte ještě před podpisem smlouvy u poskytovatele.

Úvěry refinancujte

Při několika půjčkách je možné, že je máte sjednány od různých bankovních či nebankovních institucí. Rozumnou volbou je sloučit je do jednoho, abyste získali výhodnější úrok. Finanční instituce nebo jiný poskytovatel za vás úvěry převezmou, uhradí a sloučí do jednoho, který splatíte jim. Většina společností vám splátky upraví podle vašich potřeb. Kontaktujte konkrétní společnost a dohodněte se s ní.

Vytvořte si rezervu

I vedle měsíčního splácení se snažte předcházet stavu: „od výplaty k výplatě“. Může se stát, že zůstanete v pracovní neschopnosti nebo nečekaně přijdete o zaměstnání. Vytvořte si finanční rezervu alespoň několika splátek, abyste ji v čase potřeby mohli vytáhnout z rukávu.

Věc, na kterou si půjčíte, by měla mít delší životnost než je doba splácení

Odborníci na finance radí, abyste brali v úvahu životnost toho, co si z půjčovaných peněz kupujete. Tím chtějí lidi varovat před koupí věcí krátkodobého charakteru, které nejednou nejsou nutnou záležitostí. Pokud se vám však pokazila pračka, je samozřejmé, že bez ní vaše domácnost nebude fungovat.

Tip 1: Plánujte

Když si potřebujete půjčit, zvažte všechny své finanční možnosti a okolnosti, které vás v nejbližším období mohou potkat. Kontrolou měsíčních výdajů a dluhů a podniknutím dalších kroků jste na cestě k ozdravení svého finančního statusu. V první řadě tedy plánujte.

Tip 2: Raději splnitelné normu

Před výběrem úvěru zvažte své zaměstnání a to, zda je pravděpodobné, že po dobu splácení v něm budete moci pracovat. Nastavte si takové splátky, které váš nezatíží. Pravdou je, že čím budete mít delší dobu splatnosti, tím zaplatíte víc, ale doporučujeme nastavit si níže splátky, které bez problémů utáhnete. Abyste předešli platební neschopnosti, je dobré držet výši svých měsíčních splátek pod 40% celkové čisté mzdy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Co dělat, když nemůžete splácet půjčku"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*