Bonita

BonitaBonita

Víte jakým způsobem a proč banky zjišťují vaši bonitu ? Tedy schopnost splácet úvěr ? Banky poskytují úvěry jako jednu ze svých operací. Pokud vám úvěr poskytnou, vystavejí se riziku, že klient nebude splácet. Jedná se o úvěrové riziko.

Aby banka toto riziko snížila na minimum, poskytne půjčku jen žadatelům s vysokou šancí na řádné splacení úvěru.

Podle čeho zjistí banka bonitu ?

Jako první si zkontroluje vaše osobní údaje, jako je věk, doba zaměstnání, počet vyživovaných dětí. Pokud jste zaměstnanec, musíte mít smlouvu na neurčito a nebýt ve zkušební lhůtě. Od doložené výše příjmů banka odečte životní minimum, které banky stanovují u každého klienta zvlášť. Pokud máte k žádosti o úvěr spolužadatele manžela či manželku, vaše bonita se tím zvýší. Dále banka zohledňuje vaše pravidelné výdaje. Bonita je ovlivněna také zůstatky na kontokorentu a kreditní kartě.

Bonita dle historie v úvěrových registrech

Pro stanovení vaší bonity banky prověřují vaši platební historii v úvěrových registrech, kde jsou zaznamenány veškeré vaše dosavadní půjčky, platby za telefon, splátky leasingu či kreditní karty. Jsou zde zahrnuty informace o všech splacených i nesplacených závazcích. Právě kreditní karta či kontokorent mohou být důvodem, proč je vaše bonita a následně tedy i hypotéka značně snížena bankou. Banky procento těchto závazků hodnotí jako náklady klienta a je jedno zda kreditní kartu pouze vlastníte nebo i využíváte.

Spolužadatel

Pokud nemáte dostatečnou bonitu pro získání úvěru, je potřeba přizvat si k žádosti spolužadatele nebo ručitele. Spolužadatel vystupuje jako spoludlužník. Ručitel naopak za úvěr pouze ručí a banka se na něj obrací až v případě, že dlužník své závazky neplní.

Platební morálku prověřuje stále více firem

Pokud si chcete půjčit peníze, počítejte s tím, že vaše bonita bude prověřována i u nebankovních společností. Firmy si začínají prověřovat klienty stále více v souvislosti s rostoucím počtem insolvencí a exekucí. Zájem roste především o využívání registru Solus.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Bonita"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*