Banky a nebankovky – od koho si půjčit?

nebankovka

Možná to netušíte, ale v sektoru půjček mezi sebou odpradávna bojují dva soupeři. Jsou jimi banky a nebankovní společnosti. Jelikož půjčky jsou v současnosti velmi vyhledávaným produktem, konkurence se neustále rozrůstá.

Pro nás jako pro spotřebitele to má nesporně pozitivní výsledek. Poskytovatelé totiž musí svou nabídku neustále upravovat tak, aby úvěrové produkty dokázali prodat co největšímu počtu žadatelů.

 

V dnešním praktickém článku si představíme zásadní rozdíly mezi půjčkou od banky a nebankovního poskytovatele.

Banky jsou o krok napřed

Banky mají výhodu v tom, že jim lidé prostě více důvěřují. Pro klienty zde jsou prakticky odjakživa. V době, kdy ještě pojem „nebankovní společnost“ neexistovala, sice existovaly i soukromí poskytovatelé půjček, ovšem nikdo o nich neměl detailní přehled a nekontroloval je.

Právě kvůli tomu se na soukromém poli začala velmi rychle rozmáhat lichva, podvody a neserióznost. Tyto negativa, bohužel, v mnoha případech přetrvávají až dodnes a denně se tak stane obětí úvěrového podvodu množství Čechů.

Spolehlivé nebankovní společnosti jsou zaevidovány v České národní bance. Ta nad nimi drží dohled, kontroluje jejich činnost a trestá v případě porušení či nedodržení zákonů. Pokud evidováni nejsou, dohlíží na ně Česká obchodní inspekce.

TIP: Pokud přijdete do styku s poskytovatelem půjčky, ověřte si, zda je evidován v ČNB. Vyhnete se tak nepoctivé společnosti.

Existují i živnostníci a podnikatelé, kteří půjčují peníze. Jedná se ale o podnikatelskou činnost, proto musí být každý z nich evidován v živnostenském rejstříku. Své příjmy musí zdaňovat a poskytovat záruky, jaké se očekávají od velkých společností. Ověřujte případného poskytovatele i v tomto seznamu.

Nabídka je téměř totožná

Lidé potřebují peníze v různé výšce, s různou dobou splatnosti a pro různé účely. Poskytovatelé se přidržují těchto potřeb, díky čemuž je možné získat množství různých úvěrových produktů.

V běžné nabídce všech poskytovatelů obvykle najdete:

 • Účelové a bezúčelové spotřební úvěry – základní produkt každého poskytovatele půjčky.
 • Refinancování a konsolidace úvěrů – sloučení více nevýhodných úvěrů do jednoho, který splácíte přímo poskytovateli.

Tyto úvěrové produkty jsou obvykle v portfoliu bank:

 • Zvýhodněné úvěry pro mladé, studenty atd.

 

 • Hypoteční a stavební úvěry – hypotéku seženete i u nebankovní společnosti, avšak banky ji nabízejí výhodnější.

 

 • Povolené přečerpání – na přečerpání účtu do minusu je nutné mít účet v bance. Osobní účet Vám nebankovka neposkytne.

 

 • Kreditní karty – Banka vystaví platební kartu s prostředky, které se čerpáním stávají dlouhém.

 

Nebankovky mají také své „speciality“:

 • Rychlé a zrychlené půjčky – množství nebankovek funguje pouze na internetu, díky čemuž získáte peníze často již do 24 hodin. Do registrů se běžně nenahlíží, což urychluje schvalování žádostí a doručení peněz.

 

 • Mikroúvěry – velmi malé půjčky do maximálně několika tisíc korun. Mají krátkou dobu splatnosti a pomohou při opravdu nečekaných výdajích pár dní před výplatou.

 

 • Půjčky pro nezaměstnané a lidi bez příjmu – Mnohé nebankovky se na nic neptají a nic neověřují. Šanci získat peníze tedy získávají i osoby, které by jinde běžně nedostali nic.

 

 • Splátkové prodeje – obchodníci často spolupracují s nebankovkou při nákupu zboží na splátky. Nebankovní společnost nákup uhradí a zákaznBanky se splátkovým prodejem nezabývají.

 

 • P2P půjčky – nový typ úvěru, při kterém Vám nepůjčí pouze jeden člověk nebo firma, ale několik věřitelů po malých částkách. Peníze dostanete rychle a věřitelé velmi neriskují, protože do jednotlivých půjček vkládají malé částky.

 

TIP: Vždy si promyslete na co plánujete půjčené peníze použít. Ne vždy je totiž nejvýhodnější bezúčelová půjčka na cokoliv. Existují přesně cílené produkty například na koupi auta, výměnu oken atd., které jsou často výhodnější, než „anonymní“ půjčky.

 

Výhodně a přísně nebo štědře a draze?

Jedné věci se můžeme těšit. Půjčky nebyly nikdy tak levné jako jsou dnes. Je ale pravdou, že bankovní půjčky byly a jsou výhodnější. Mnozí lidé však s žádostí v bance nepochodili, kvůli čemuž jim nezbývá nic jiného, než se obrátit na nebankovky.

Banka se vždy snaží zjistit o klientovi co nejvíce a tak pátrá po všech možných zdrojích informací. V první řadě bude chtít vidět všechny příjmy a výdaje, pracovní zařazení, rodinný stav a podobně. Na základě získaných informací přiřazuje tzv. Stupeň bonity klienta. Čím vyšší je vypočtena bonita, tím více peněz Vám banka půjčí a poplatky s úrokem budou naopak nižší.

Lidé, jejichž stupeň bonity je nízký, nemusí půjčku dostat vůbec. To je v nedostatku peněz vede k nebankovkním půjčkám.

Nebankovky se v přístupu ke klientovi různí. Každá společnost má jinou obchodní politiku. Některé se chovají podobně jako banky a žadatele si prověřují „od hlavy k patě“. Je jich však méně a drtivá většina očekává, že žadatel nedokáže nebo nechce dokladovat příjmy a další potvrzení.

Zde ale dochází k předražení půjčky, které je logické. Nebankovka nemusí ověřit bonitu klienta. Někdy dokonce nevyžaduje ani potvrzení o příjmu, takže nemá jistotu, zda je zájemce vůbec zaměstnán.

Právě proto svou půjčku zatíží vyššími poplatky a dražším úrokem. Chce se tak vyhnout riziku nesplacení. Mnozí chroničtí neplatiči vyhlásí bankrot, a pokud jim není co vzít v exekučním řízení, poskytovatel se svých peněz už nedočká.

TIP: Pokud máte řádnou práci za kterou dostáváte pravidelnou mzdu, banka by Vás neměla odmítnout. Je možné, že Vám odsouhlasí méně peněz, než si představujete, ovšem ušetříte na úrocích. Nabídka nebankovky bude dražší.

Závěrečné shrnutí

Z výše uvedených informací vyplývá, že obecně je skutečně vhodnější v první řadě oslovit banku. Pokud se však neprojevíte dostatečně bonitní, pravděpodobně skončíte s žádostí u nebankovky.

Banka …

… Vás bude ověřovat v registrech a databázích sociální a zdravotní pojišťovny. Se záznamem k penězům nepřijdete.

… Vám půjčí více a výhodnější, ale pouze v případě, že se jí budete jevit bezpečně.

… Je přísně kontrolována, čímž se eliminuje riziko podvodu.

… Nabídne i zvýhodněné půjčky a jiné bonusy za věrnost.

Nebankovka …

… Od Vás bude žádat minimum potvrzení a dokladů. Někdy postačí pouze občanský průkaz.

… Má obvykle vyšší úrok a dražší poplatky.

… Nabízí i krátkodobé půjčky nízkých částek, které odesílá okamžitě.

… Prostě vyřeší i prodeje na splátky, takže se nemusíte „dohadovat“ s bankou.

… .je Rovněž seriózní pokud zákazníkům dokáže přistupovat jednotlivě.

Ať už se rozhodnete pro banku nebo nebankovní společnost, mějte na paměti, že půjčka je až poslední možností. Pokud nemáte skutečně akutní nedostatek, peníze si raději našetřete.

Žádná půjčka není bez úročná, a pokud dokážete splatit víc, než jste si půjčili, neměli byste mít problém našetřit na nákup postupně a nepřeplatíte tak ani korunu navíc.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Banky a nebankovky – od koho si půjčit?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*