Bankovní převod

Bankovní převodBankovní převod

Bankovní převod je způsob přesunutí peněžní částky mezi osobami nebo institucemi a jejich peněžními účty. Bankovní převod probíhá bezhotovostně mezi dvěma účty nebo vložením potřebné částky na pobočce banky.

Lhůty pro bankovní převod v čr

V České republice stanoví zákon o platebním styku lhůty pro převod peněz mezi jednotlivými bankami. Pokud se uskutečňujete převod v rámci jedné banky, jsou peníze na účet převedeny v týž den, kdy byli peníze odeslány. Pokud se jedná o převod mezi různými bankami, jsou peněžní prostředky připsány do 24 hodin od odeslání platby. V době převodu peněz nejsou zahrnuty víkendy a svátky. Mezibankovní převod peněz nesmí přesáhnout tři dny.

Jak převod peněz probíhá

Příkazce zadá příkaz k převodu částky, včetně udání veškerých identifikačních údajů k platbě.

Banka zahájí převod tím, že odešle šifrovanou zprávu bance příjemce pomocí daného systému – swift nebo fedwire. Peníze jsou převedeny. Skutečný bankovní převod peněz není okamžitý, ale trvá několik hodin i dní. Převody peněz v rámci čr provádí ČNB.

Elektronický převod

Elektronický bankovní převod zajišťuje banka klienta prostřednictvím internetového bankovnictví. Online bankovnictví se objevilo poprvé v USA za součinnosti čtyř velkých bank, nabízejících služby pomocí Video Tex systému. Elektronický bankovní převod je způsob převodu peněz bez použití papírových formulářů. Nejčastější je převod peněz metu dvěma účty nebo platba kartou či výběr z bankomatu.

IBAN

je mezinárodní formát čísla účtu. Důvodem jeho zavádění je podpora automatizovaného zpracování přeshraničních příkazů, zrychlení a zjednodušení přeshraničního platebního styku a snížení počtu chyb z důvodu nesprávně zadaného čísla účtu. Každá země si určuje vlastní strukturu IBANu. Pevně stanoví pozice na kterých je kód banky a pozice na kterých je uvedeno číslo účtu. Číslo účtu ve formátu IBAN má dvě podoby – elektronickou (bez mezer) a písemnou (s mezerou za každou čtveřicí znaků pro lepší orientaci).

Swift

Slouží k mezinárodnímu platebnímu styku. Jde o počítačově řízený převod mezi bankami. V rámci swift má každá banka svůj jedinečný kód.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Bankovní převod"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*