10 tipů, jak okamžitě ušetřit

Úpěnlivě vyčkáváte na výplatu, ale než se stihnete vzpamatovat, polovina z účtu jen tak „odfrčí“ na inkasa za energie, nájem, telefony či dětské obědy v jídelně. Paradoxně, tyto povinné výdaje dohromady tvoří často nejvyšší položky v rozpočtu a jde je jen těžko osekat. Dobrá zpráva je, že šetřením se v domácnosti dá uspořit i stovky korun, a to i bez toho, abyste si museli odepřít ranní kávičku nebo oblíbený koláček.

1. Nejlevnější zdaleka není to nejvýhodnější

Ať už jsou to boty, maso či fotoaparát, marketingoví odborníci už dávno přišli na to, jak využít nízkou cenu na přilákání zákazníků. Proto se vám snadno může stát, že zaplatíte i za vzduch, vodu nebo si budete muset každou chvíli dobíjet baterky.

2. Využívejte zvýhodněné nabídky a slevové kupóny

Předtím, než se rozhodnete nakoupit, si udělejte průzkum trhu. Mnohé firmy nabízejí zvýhodněné nabídky v určitých obdobích (např. Mobilní operátoři před Vánocemi) nebo za určitých podmínek (s věrnostní kartou, při nákupu nad určitou částku). Nakupte přes děti se studentskou slevou nebo na důchodcovskou slevu svého rodiče.

3. Plaťte pouze za služby, které opravdu využíváte

Platíte zbytečně za kanály, na které nedíváte, minuty, které neprovoláte, nebo extra služby v bance, o které jste ani nežádali? Častým důvodem je, že trh se neustále mění a služba, která byla před půl rokem výhodná, se už dá získat výhodněji. Udělejte si proto čas od času audit a vyměňte „staré“ za „nové“.

4. Nastavte si půjčku tak, aby byla výhodná

Nenechte se zmást nejnižším úrokem. Lepším ukazatelem než samotná výše úroku je RPSN (roční procentní sazba nákladů), která bere v úvahu všechny náklady spojené s půjčkou včetně správních poplatků, poplatků za vyřízení, předčasné splacení a podobně.

5. Nainstalujte si úsporné perlátory na vodovodní kohoutky

Perlátor umožňuje promíchat vypouštěnou vodu se vzduchem, čímž získává na objemu a snižuje se skutečný průtok. Vypustíte tak méně vody na to, abyste umyli nádobí nebo se osprchovali, co spatříte zejména na účtech za ohřev vody. Perlátor se snadno připevní na jakoukoliv vodovodní baterii a těch pár korun vám přiteče zpět ani se nenadějete.

6. Uvařte si oběd doma a zbytky jídla zrecyklujte na večeři

I když je polední menu pohodlnější, pro čtyřčlennou rodinu to znamená minimálně 200 Kč na den, z čehož pohodlně navaříte alespoň na dva dny. Zbytky si večer naházejte do polévky a večeře je na stole.

7. Nakupujte přes internet

Vyzkoušejte si boty nebo parfém přímo v kamenné prodejně. Můžete požádat o radu prodavače a pak nakoupit online. Pokud by vám zboží přece jen nesedělo, do 14 dnů od převzetí zboží ho můžete vrátit bez udání důvodu.

8. Přiberte pasažéra na cestě do práce

Cestujete sami autem do práce? Přiberte kolegu, známého nebo zcela neznámého pasažéra. Dnes již existují online portály, kde si můžete najít spolujezdce a ještě se i dobře popovídat.

9. Udělejte si seznam výdajů

Pokud si myslíte, že víte kolik a za co utrácíte, možná budete překvapeni. Něco sladké na zub a najednou je z toho 100 Kč. Zdánlivě malé položky se častým opakováním dokážou pěkně nafouknout, proto si už po prvním měsíci stanovte maximální limity. Na monitoring jsou dostupné různé aplikace ze smartphonu, ale klidně stačí i klasický papír a pero.

10. Pijte vodu z vodovodu místo minerálky

Nežijeme v Mexiku ani v Egyptě, abychom museli kupovat balenou vodu. Pokud vám pitná voda z vodovodu nechutná nebo se vám zdá tvrdá, zkuste vyzkoušet některý z filtrů. Kromě toho, že vám vaše peněženka poděkuje, si i ušetříte kříže od nošení těžkých nákupů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "10 tipů, jak okamžitě ušetřit"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*